W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego powstała wystawa poświęcona prof. Janowi Bogusławskiemu, jednemu z architektów powojennej Warszawy.
Wystawa „Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania” już dostępna dla zwiedzających. Na miejscu znajdziemy m.in. meble sprzed 1939 roku czy rysunki projektowe np. konkatedry w Stalowej Woli.
To obiekty z kolekcji prywatnych a także muzealnych – mówi Weronika Sołtysiak, kuratorka wystawy.
W przestrzeni wystawowej znajdziemy m.in. wyposażenie z urzędu rady ministrów. Weronika Sołtysiak podkreśla również wkład Bogusławskiego w historię i kształt stolicy.
Jest związany z Warszawą, tutaj ukończył Politechnikę Warszawską – dodaje Weronika Sołtysiak.
Pierwsza monograficzna wystawa warszawskiego architekta gromadzi ponad 200 obiektów.
Co jeszcze można zobaczyć? Opowiada w rozmowie z naszą reporterką kuratorka wystawy.
Punktem wyjścia do stworzenia wystawy było 500 oryginalnych rysunków artysty, które rodzina przekazała Bibliotece Narodowej. Drugą część wystawy stanowią m.in. meble wypożyczone z prywatnych kolekcji.
Warto dodać, że projektował również reklamy świetlne, przeprojektował budynek Centrum Architektury Zodiak, brał udział również w odbudowie placu Zamkowego.
Wstęp jest bezpłatny, a oglądać eksponaty można przy Świętojerskiej 5/7 do 30 września. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.