Wystawa zdjęć Wojciech Zaremby „GHANA” w Centrum Kultury Wilanów

fot. materiały prasowe

Wystawa „GHANA” w Centrum Kultury Wilanów

Przez niemal 20 dni w Galerii Taras Sztuki (Centrum Kultury Wilanów) będzie można oglądać wystawę pt. „GHANA”, wypełnioną soczystymi kolorami, barwnymi obrazami i zdjęciami pokazującymi codzienne życie mieszkańców tego afrykańskiego kraju.

Wystawa „GHANA” to fotograficzna wycieczka do wybrzeży zachodniej Afryki. Autor zdjęć, Wojciech Zaremba, biznesmen i pasjonat fotografii, dotarł tam po raz pierwszy w 2014 roku w celach zawodowych. Zafascynowany egzotyczną krainą sięgnął po aparat i w wolnych od pracy chwilach zaczął dokumentować życie, kulturę, tradycję i wartości kraju bogatego w surowce mineralne, nie uciekając od zagadnień socjologicznych i pytań o potrzeby tego szybko rozwijającego się regionu. W jego zdjęciach zobaczymy relacje z dnia codziennego mieszkańców znad Zatoki Gwinejskiej.

Zaremba to wnikliwy obserwator afrykańskiej codzienności, którego prace urzekają widzów niezwykłą perspektywą i głęboką narracją. Z dbałością o szczegóły i zrozumieniem światła rejestruje chwile, które wykraczają poza zwyczajność, zapraszając nas do spojrzenia na świat przez jego obiektyw i zabierając nas w podróż po tym wciąż nieodkrytym dla Polaków kraju.

Wojciech Zaremba proponuje rozpocząć wyprawę po Ghanie od życiodajnego wybrzeża, gdzie cieśle konstruują charakterystyczne, pomalowane na błękit i ozdobione plamami koloru łodzie z drążonego konara obitego deską. Te małe stateczki, tłumnie cumowane w przybrzeżnym porcie, prowadzą do zajęć rybaków – połowu ryb w lazurowej wodzie, ich liczenia, oprawiania i sprzedaży. Kolejnym punktem na mapie jest interior, podobnie jak poprzednie miejsce podporządkowany prawom natury – tym razem matce ziemi, która daje możliwość bytowania całym społecznościom.

Następnym przystankiem w fotograficznej podróży Wojciecha Zaremby może być dzika przyroda kipiących zielenią lasów równikowych, pilnie strzeżonych przed dewastacją. Takich postojów fotograf proponuje więcej, dlatego warto uważnie zapoznać się z każdym kadrem, kolejno odkrywającym przed odbiorcą pracę, zabawę, odpoczynek, zwyczaje i wiele innych aspektów życia w Ghanie. Zdjęcia artysty, podobnie jak obrazy Tony’ego T. Blanksona – również pokazywane w ramach wystawy, charakteryzuje wyjątkowa tonacja barw i intensywność światła, typowego dla tamtego regionu.

Afryka dla Zaremby od zawsze była zjawiskiem fascynującym i niezwykłym. Każde zdjęcie jest nową historią, kolejną rozmową o Afryce, jej mieszkańcach i ich życiu. W swoich pracach ciągle od nowa odkrywa prawdziwą Afrykę i prawdziwą Ghanę – Ghanę bez cenzury, Ghanę zwykłych, prostych ludzi, rybaków, handlarzy, robotników na plantacjach, bawiących się dzieci. Jego fotografie są szczere, życie pokazane w nich – zwyczajne, a rzeczywistość – nieskomplikowana. W zdjęciach Wojciecha Zaremby z cyklu „GHANA” tradycja przeplata się z nowym światem nieubłaganie wtrącającym się w tamtejsze spokojne życie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.