Wydarzyło się coś ważnego?

Wystawa”Rising Aeon”: Sztuka dla Ukrainy i dla Świata


Spotkanie z reporterką Judith Sacchi, działającą na rzecz Ukrainy, doprowadziło szwajcarską artystkę Denise Schwizgebel do stworzenia projektu „Rising Aeon”. Ta niezwykła inicjatywa artystyczna, wzbogacona autentycznymi fotografiami Tomasza Schmidta, przenosi widzów w świat światła i cienia, ukazując dwoistość ludzkiej egzystencji. Prace te, eksponowane obecnie w Galerii Piękna w Warszawie, nie tylko poruszają emocje, lecz także mają szczytny cel charytatywny, wspierając Fundację Humanosh i ich działania na rzecz Ukrainy.

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt „Rising Aeon” powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką Humanosh, która opowiedziała jej o swojej pracy na Ukrainie i pokazała jej zdjęcia. Fotografie wywarły głębokie poruszenie emocjonalne na Denise. „Zdałam sobie sprawę, że nie byłabym w stanie pomóc w strefie wojny, ponieważ po prostu bym się załamała. Dlatego chciałabym skorzystać z okazji i wyrazić głęboki szacunek dla tych ludzi, którzy niosą taką pomoc i bezinteresownie służą innym. Zadałam sobie pytanie, jak ja mogę pomóc. Natychmiast rozpoczęłam zbiórkę wśród znajomych i sąsiadów i udało mi się zebrać wiele artykułów do przekazania na Ukrainę. Ale wciąż nie czułam się usatysfakcjonowana. Pewnego ranka siedziałam w ogrodzie z kawą w ręku, obserwując ptaki. W tym momencie poczułam inspirację. Chciałam przekazać światu wiadomość. Wiadomość, która mogłaby zmienić sposób myślenia ludzi, potężny przekaz, a nie oświadczenie polityczne. Wręcz przeciwnie! Nie ośmielę się osądzać dobra i zła, ofiar i sprawców, bo kto tak naprawdę może zajrzeć za kulisy tych konstrukcji i machinacji. To powinno być coś znacznie większego. Coś, co obejmuje cały świat, coś, co trafia w sedno czasów. Coś, co sprawi, że ludzie zatrzymają się i zwrócą na to uwagę, co sprawi, że zrozumieją i co zachęci ich do dokonania niezbędnych zmian w sobie, aby zaprowadzić pokój na świecie. Postanowiłam więc stworzyć projekt artystyczny, który czyni dobro, który porusza, dotyka i wstrząsa ludźmi. I chociaż ze względu na scenerię skupiamy się na Ukrainie, przesłanie prac ma holistyczną perspektywę. Wojna już się rozpoczęła, jest prawdziwa, więc wykorzystujemy ten scenariusz jako okazję do „wschodzącego eonu” – wyjaśnia Denise Schwizgebel. „Prace pokazują dwoistość światła i cienia, które wszyscy ludzie noszą w sobie. Każda osoba ma możliwość decydowania o sobie w dowolnym momencie. Jeśli wiele osób skupia się na świetle, tj. miłości, szacunku, wspólnocie, uważności i pokoju, tworzymy potężny kolektyw, który jest w stanie „pokonać” cień” – dodaje Denise.

Artystka wykorzystała autentyczne fotografie jako artystyczną podstawę swojej interpretacji, wypełnionej światłem, reakcji na wojnę. Zdjęcia zostały wykonane przez Tomasza Schmidt, Szwajcara o polskich korzeniach, który jest wolontariuszem Fundacji Humanosh. Tomasz jest bardzo zaangażowany w sprawy Ukrainy i regularnie bierze udział w transportach pomocy humanitarnej. Zawsze dokumentuje te podróże wieloma zdjęciami. Niektóre z nich są bardzo poruszające, nie tylko ze względu na typowe okrucieństwa, które kojarzymy z wojną. Tomasz uchwycił wiele osobistych emocji. Na zdjęciach widzimy na przykład samotnego psa spacerującego po pustej ulicy, starszą kobietę dokarmiającą bezpańskie koty czy zbombardowany blok mieszkalny, z głębi którego zdaje się dobiegać wołanie o pomoc i pamięć. „Byłem na Ukrainie wiele razy, co nie znaczy, że przyzwyczaiłem się do okrucieństw, które widać tam na każdym kroku. Za każdym razem konsekwencje tej wojny są dla mnie

bardzo poruszające. Na zdjęciach w mediach widzimy głównie zbombardowane miasta, zniszczone instalacje wojskowe, rannych żołnierzy, ale rzadko traumę zwykłych ludzi. A takich tragicznych sytuacji

osobistych są tysiące. Świat nic o nich nie wie, nikt ich nie pokazuje, a przecież to bezpośrednie ofiary i świadkowie tego, co robi agresor” – Fotograf uchwycił moment, który go poruszył, artystka zobaczyła w tej chwili coś innego, więc stworzyła nową, inną rzeczywistość. Prawdopodobnie odbiorcy prac zobaczą w nich coś jeszcze.

Kiedy narodził się pomysł wspólnej wystawy w Warszawie, artyści od razu postanowili połączyć go z celem charytatywnym. „Poczułam się zaszczycona i oczywiście bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam o pomyśle zorganizowania wystawy. Denise postanowiła przekazać 20% dochodu ze sprzedaży prac na rzecz Fundacji Humanosh. Pieniądze trafią oczywiście do potrzebujących na Ukrainie. Byliśmy na pierwszej wystawie Rising Aeon w Szwajcarii, gdzie prace i zdjęcia zrobiły ogromne wrażenie na publiczności. Teraz wspólnie organizujemy wystawę w Warszawie i mam nadzieję, że również tutaj spotka się ona z dużym zainteresowaniem. W przyszłości chcemy powtórzyć projekt w Nowym Jorku” – podsumowuje Kasia Skopiec, dyrektor Fundacji Humanosh.

Każdej pracy na wystawie towarzyszy oryginalne zdjęcie oraz opis autorstwa Denise. Zwiedzający mogą również nabyć album zawierający prace i zdjęcia.

Patronat nad wystawą objęła Ambasada Szwajcarii, dla której wydarzenie jest nie tylko niezwykłym projektem artystycznym, ale także kolejnym wyrazem wsparcia dla Ukrainy i pokoju na świecie.

Wystawę można oglądać w Galerii Piękna od 22 do 26 kwietnia.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.