Rynek pierwotny – zalety
Świeże, pachnące nowością mieszkanie na pewno ma swoich zwolenników. Komfort życia w nowym budownictwie jest odczuwalnie wyższy niż w mieszkaniu z wielkiej płyty. Dzieje się tak z uwagi na cichobieżne windy, wózkownię, rowerownię i parking podziemny. Ogrodzone, nierzadko strzeżone osiedla dają poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Wśród zalet nie sposób nie wymienić też prywatnych ogródków, co w przypadku starego budownictwa z wielkiej płyty jest ewenementem. Elegancka, nowoczesna elewacja, ciekawsze projekty architektoniczne, lepszej klasy materiały budowlane i wykończeniowe – to wszystko przekłada się na estetykę i przyjemność mieszkania. Nie bez znaczenia są też niższe opłaty na fundusz remontowy – w inwestycji z rynku pierwotnego wszystko jest nowe (są też zastosowane energooszczędne i nowoczesne technologie), toteż koszty utrzymania są niższe. Pełna decyzyjność i swoboda aranżacyjna również mają duże znaczenie.
Rynek pierwotny – wady
Jeśli chodzi o rynek pierwotny, wad kupionych mieszkań również nie warto ignorować. W wielu przypadkach największą jest lokalizacja. Ta często pozostawia wiele do życzenia. Deweloperzy budują tam, gdzie mają wolne działki, co w przypadku rynku warszawskiego nierzadko oznacza obrzeża, znacznie oddalone od centrum. Im dalej od Śródmieścia, tym niższe ceny za metr, co pokazuje poniższy wykres, sporządzony dla dzielnicy.
Rys. 1-2. Ceny mieszkań na Rembertowie vs. ceny mieszkań w Śródmieściu. Różnica jest niemal dwukrotna
Rynek wtórny – zalety
Rynek wtórny wciąż ma się dobrze, między innymi dlatego, że pozwala na zakup nieruchomości zlokalizowanej w bardzo dobrej dzielnicy. A jak wiedzą wszyscy inwestorzy, lokalizacja to najważniejszy parametr nabywania mieszkania. Zajrzyj na stronę adresowo.pl – mieszkania na sprzedaż Warszawa, aby zapoznać się z aktualnymi ofertami. Rynek wtórny, oprócz dostępności mieszkań w atrakcyjnych dzielnicach Warszawy, cieszy się powodzeniem również ze względu na rozwiniętą i bogatą infrastrukturę drogową oraz handlowo-usługową. Duże odległości pomiędzy obiektami wchodzącymi w skład tego samego osiedla zapewniają prywatność. Zielone drzewa, parki i skwery zapewniają z kolei błogi cień w upalnie miesiące roku.
Rynek wtórny – wady
Rynek wtórny nie jest pozbawiony wad. Problemem są często stare piony wodno-kanalizacyjne, znajdujące się w widocznych miejscach mieszkania, rury, ale też niezbyt nowe okna czy zaniedbane klatki schodowe. Stan zadbania bloku zależy w dużej mierze od samych mieszkańców oraz od sprawności działania wspólnoty. Nie bez znaczenia są też wysokie opłaty eksploatacyjne, które trzeba ponosić na fundusz remontowy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY