Polska jest prawdopodobnie pierwszym krajem w Europie, który testuje autoryzację płatności biometrycznych za pomocą twarzy i oka.
Płatności telefonem, zegarkiem czy kartą stają się przeszłością. Empik wprowadza innowacyjną technologię, umożliwiającą płacenie spojrzeniem. Technologię dostarczy firma PayEye, we współpracy z Mastercard.
Polska pionierem
Polscy klienci są otwarci na innowacje, dlatego nasz kraj, będący pionierem w płatnościach zbliżeniowych, teraz testuje płatności biometryczne. Podobne programy pilotażowe będą realizowane m.in. w Brazylii.
Według badań Mind & Roses aż 80 proc. Polaków korzysta z biometrii, głównie do odblokowywania telefonów czy logowania do banków. Pomimo pojawiających się od czasu do czasu obaw o bezpieczeństwo danych biometrycznych większość i tak uznaje tę formę autoryzacji za łatwiejszą i często bezpieczniejszą niż hasła czy kody PIN.
Jak działa płatność spojrzeniem?
Technologia Mastercard wykorzystuje biometrię do autoryzacji płatności. Użytkownicy muszą zainstalować aplikację PayEye i podpiąć do niej kartę Mastercard.
Przy pierwszej płatności terminal zeskanuje tęczówkę i twarz użytkownika, a następnie potwierdzi numer telefonu i PIN. Przy kolejnych transakcjach wystarczy spojrzenie na czytnik biometryczny, bez potrzeby używania telefonu, karty czy zegarka. Spojrzenie działa jak token, zastępuje tradycyjne formy autoryzacji.
Debiut w Empiku
Nowa forma płatności zadebiutuje w pięciu salonach Empiku:
- w M1 w Czeladzi,
- na Kazimierzu w Krakowie,
- w Galerii Posnania w Poznaniu,
- w Galerii Mokotów w Warszawie,
- Wrocław (Bielany).
Daniel Jarząb, CEO PayEye, stwierdził, że program to ogromne wyróżnienie i zwieńczenie ciężkiej pracy nad najlepszą technologią biometryczną na świecie.
„Wierzymy, że płatności spojrzeniem to rozwiązanie globalne, które niezależnie od szerokości geograficznej zapewnia konsumentom najwyższe bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz niesamowite doświadczenia” – uznał Jarząb.
Technologię można testować od 12 czerwca 2024 roku.