„Polska musi być bezpieczna, musimy odstraszać tych, którzy źle nam życzą” – tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas posiedzenia Rady Unii Metropolii Polskich.
Spotkanie prezydentów było okazją do omówienia najważniejszych wyzwań stojących przed dużymi miastami w Polsce związanych m.in. z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności.
Podczas konferencji wskazano na potrzebę stabilnego finansowania systemu ochrony ludności, konieczność lepszej koordynacji działań na poziomie krajowym oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających zarządzanie kryzysowe, o czym mówił Rafał Trzaskowski.
Zmagaliśmy się z pandemią, teraz zmagamy się z wojną za naszą wschodnią granicą i zagrożeniem ze strony Rosji.
Włodarz stolicy poruszył też bardzo istotny temat schronów.
Wśród tematów poruszonych podczas konferencji znalazły się także kwestie związane z bezpieczeństwem środowiska, jak ostatnie przedstawienie modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest zgodne z tym, o co walczyły samorządy.
Po wielu debatach dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, a więc również to jest bezpieczeństwo ekologiczne, zgadzamy się z propozycjami ministerstwa dotyczącymi właśnie tej ustawy, która ma być wprowadzona w życie i która właśnie idzie w takim kierunku, jaki zaproponowaliśmy. Jak widać nasz głos może być słyszany i może się też liczyć – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.
Prezydenci miast ponownie zwrócili uwagę na konieczność partnerskiego traktowania samorządów przez administrację rządową oraz potrzebę uwzględniania głosu miast w procesach legislacyjnych.