Zdrowe oczy wiosną i latem. Jak zadbać o nasz wzrok podczas tych cieplejszych pór roku?

fot. pexels

Wiosna to trudniejsza pora roku dla naszych oczu. Słońce, wiatr, piasek i alergie stanowią prawdziwy test dla naszych oczu. Jak cieszyć się ciepłą pogodą i nie martwić się o swój wzrok?

Dbanie o wzrok na co dzień ma znaczenie. Zmysł wzroku jest wręcz kluczowy w codziennym funkcjonowaniu. Często jednak zapominamy o jego ochronie. Zadbać o nasze oczy możemy zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, radzi chirurg refrakcyjny, Aleksandra Wlaź z kliniki Optegra.

Alergiczne zapalenie spojówek

Na co szczególnie narażone są nasze oczy w okresie wiosenno-letnim? Główną dolegliwością w tym czasie jest alergiczne zapalenie spojówek. Współistnieje z alergicznym nieżytem nosa i dotyka nawet 70% pacjentów z tym rodzajem zapalenia błony śluzowej nosa, mówi chirurg.

Badania wskazują, że alergiczne zapalenie spojówek dotyka od 15% do 40% populacji, a jego nasilenie często przypada na miesiące wiosenne i letnie, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe. Ponadto, aż 80–90% pacjentów z alergicznym nieżytem nosa zgłasza również problemy oczne, zwłaszcza wiosną.

Ważne, aby łagodzić takie objawy, bo mogą być one bardzo uciążliwe. Jest na to kilka sposobów.

Promieniowanie słoneczne

Słońce bywa zabójcze dla naszego wzroku. Warto się przed nim chronić, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Promieniowanie słoneczne może znacznie uszkodzić wzrok — na powierzchni gałki ocznej, jak i wewnątrz niej. Sposoby na zapobieganie temu są proste.

Szczególnie narażeni są pacjenci z wadami wzroku, a najbardziej ci, którzy zamiast soczewek kontaktowych wybierają okulary i często nie noszą okularów przeciwsłonecznych.

Pacjenci, którzy zdecydują się na operację, nie muszą się martwić, w jakim momencie w roku zostaną poddani takiemu zabiegowi. Wykorzystywane obecnie nowoczesne rozwiązania nie wymagają nadprzeciętnej ochrony wzroku przed promieniowaniem słonecznym po zabiegu.

Okulary przeciwsłoneczne

Zwracaj uwagę na to, jakie okulary przeciwsłoneczne kupujesz. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, jakie okulary przeciwsłoneczne nosimy ma znaczenie dla naszego wzroku, a to bardzo ważne w kontekście ochrony przed promieniowaniem, radzi chirurg Aleksandra Wlaź.

Ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenicy — więcej światła wpada do wnętrza oka, a brak odpowiedniego filtra naraża siatkówkę na promieniowanie i w konsekwencji — jej uszkodzenie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.