Na dziś, dwudziestego trzeciego lutego, przypada ogólnopolski dzień walki z depresją. Z tej okazji Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak we współpracy z fundacją GrowSPACE, przygotowała wystawę „Dobrze, że jesteś”. Możecie znaleźć ją na warszawskiej Patelni.
W piątkowe przedpołudnie – między dziewiątą a jedenastą rano – Rzeczniczka Horna-Cieślak wraz z przedstawicielami fundacji GrowSPACE, a także Nastoletni Azyl, Porozumienie „TAK! dla Prewencji Suicydalnej!”, Idź Pobiegaj oraz Fundacją Neuroróżnorodni zapozna mieszkańców Warszawy z materiałami edukacyjnymi i profilaktycznymi. Będą uczyć, jak zapobiegać depresji jako chorobie a także jak zapobiegać kryzysom zdrowia psychicznego.
23 lutego to szczególny dzień, gdy przypominamy o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Słowo „depresja” weszło do naszego potocznego języka i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest i jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą ta choroba. Dlatego w tym ważnym dniu mówimy o tym, jak: rozpoznać objawy, kiedy szukać pomocy i w jaki sposób udzielać wsparcia. Stawiamy na promocję miejsc, w których można znaleźć pomoc w przypadku depresji. To niesamowicie ważne, by budować mosty między osobami w kryzysie a gabinetami specjalisty lub specjalistki – mówi Dominik Kuc, Fundacja GrowSPACE.
W depresji ważne jest uzyskanie szybkiej pomocy specjalistów, lecz także wsparcie środowiska. Na to pragną zwrócić uwagę aktywiści:
To niezmiernie ważne, żeby osoba chorująca na depresję miała wsparcie ze strony otoczenia. Gdy sama zmagałam się z epizodem, potrzebowałam żeby ktoś mnie zapytał: „Jak się czujesz?”, „Czy mogę Ci jakoś pomóc”, ale też zapewnił, że jest przy mnie i może posiedzieć ze mną nawet w ciszy. Zapytajcie dziś bliską osobę (oraz siebie) o to jak się czuje. To pytanie może naprawdę wiele zmienić i sprawić, że ktoś sięgnie po pomoc – mówi Weronika Snoch z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.
Śpiesząc się do pracy nie zapomnijmy, jak istotne jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Dziś, w dniu ogólnopolskiej walki z depresją, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, jak możemy wspierać siebie i innych w walce z tą chorobą. Wystawa „Dobrze, że jesteś” na warszawskiej Patelni oraz aktywności prowadzone przez Rzeczniczkę Praw Dziecka i fundację GrowSPACE to tylko początek. Każdy z nas może być wsparciem dla osób dotkniętych depresją, wystarczy zadać proste pytanie: „Jak się czujesz?” i być gotowym wysłuchać odpowiedzi. Wsparcie ze strony bliskich i społeczności jest niezmiernie istotne, dlatego nie bądźmy obojętni na sygnały, które mogą świadczyć o potrzebie pomocy. Pamiętajmy, że rozmowa i empatia mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś życie.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123
(poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01
(Czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00)
ITAKA – Telefon Zaufania Młodych
tel. 22 484 88 04
(Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00)
Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
woik.waw.pl
Punkt Interwencyjny zlokalizowany jest w Śródmieściu, w pobliżu stacji Metro Świętokrzyska. Oferuje pomoc w formie interwencji kryzysowej i krótkoterminowej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych. W Punkcie Interwencyjnym organizowane są również grupy wsparcia i warsztaty psychoedukacyjne.
Osoby zainteresowane pomocą mogą umówić się na spotkanie drogą telefoniczną bądź zgłosić osobiście bez wcześniejszego zapisu.
Punkt interwencyjny oferuje również spotkania online oraz rozmowy telefoniczne.