Wydarzyło się coś ważnego?

Zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu: dziś ogólnopolski dzień walki z depresją

Na dziś, dwudziestego trzeciego lutego, przypada ogólnopolski dzień walki z depresją. Z tej okazji Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak we współpracy z fundacją GrowSPACE, przygotowała wystawę „Dobrze, że jesteś”. Możecie znaleźć ją na warszawskiej Patelni.

W piątkowe przedpołudnie – między dziewiątą a jedenastą rano – Rzeczniczka Horna-Cieślak wraz z przedstawicielami fundacji GrowSPACE, a także Nastoletni Azyl, Porozumienie „TAK! dla Prewencji Suicydalnej!”, Idź Pobiegaj oraz Fundacją Neuroróżnorodni zapozna mieszkańców Warszawy z materiałami edukacyjnymi i profilaktycznymi. Będą uczyć, jak zapobiegać depresji jako chorobie a także jak zapobiegać kryzysom zdrowia psychicznego.

23 lutego to szczególny dzień, gdy przypominamy o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Słowo „depresja” weszło do naszego potocznego języka i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest i jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą ta choroba. Dlatego w tym ważnym dniu mówimy o tym, jak: rozpoznać objawy, kiedy szukać pomocy i w jaki sposób udzielać wsparcia. Stawiamy na promocję miejsc, w których można znaleźć pomoc w przypadku depresji. To niesamowicie ważne, by budować mosty między osobami w kryzysie a gabinetami specjalisty lub specjalistki – mówi Dominik Kuc, Fundacja GrowSPACE.


W depresji ważne jest uzyskanie szybkiej pomocy specjalistów, lecz także wsparcie środowiska. Na to pragną zwrócić uwagę aktywiści:

To niezmiernie ważne, żeby osoba chorująca na depresję miała wsparcie ze strony otoczenia. Gdy sama zmagałam się z epizodem, potrzebowałam żeby ktoś mnie zapytał: „Jak się czujesz?”, „Czy mogę Ci jakoś pomóc”, ale też zapewnił, że jest przy mnie i może posiedzieć ze mną nawet w ciszy. Zapytajcie dziś bliską osobę (oraz siebie) o to jak się czuje. To pytanie może naprawdę wiele zmienić i sprawić, że ktoś sięgnie po pomoc – mówi Weronika Snoch z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.


Śpiesząc się do pracy nie zapomnijmy, jak istotne jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Dziś, w dniu ogólnopolskiej walki z depresją, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, jak możemy wspierać siebie i innych w walce z tą chorobą. Wystawa „Dobrze, że jesteś” na warszawskiej Patelni oraz aktywności prowadzone przez Rzeczniczkę Praw Dziecka i fundację GrowSPACE to tylko początek. Każdy z nas może być wsparciem dla osób dotkniętych depresją, wystarczy zadać proste pytanie: „Jak się czujesz?” i być gotowym wysłuchać odpowiedzi. Wsparcie ze strony bliskich i społeczności jest niezmiernie istotne, dlatego nie bądźmy obojętni na sygnały, które mogą świadczyć o potrzebie pomocy. Pamiętajmy, że rozmowa i empatia mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś życie.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

tel. 22 594 91 00

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)


Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123
 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01
 (Czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00)

ITAKA – Telefon Zaufania Młodych
tel. 22 484 88 04
 (Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00)

Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej

woik.waw.pl

Punkt Interwencyjny zlokalizowany jest w Śródmieściu, w pobliżu stacji Metro Świętokrzyska. Oferuje pomoc w formie interwencji kryzysowej i krótkoterminowej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych. W Punkcie Interwencyjnym organizowane są również grupy wsparcia i warsztaty psychoedukacyjne.
Osoby zainteresowane pomocą mogą umówić się na spotkanie drogą telefoniczną bądź zgłosić osobiście bez wcześniejszego zapisu.
Punkt interwencyjny oferuje również spotkania online oraz rozmowy telefoniczne.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.