Zmiany w organizacji ruchu na Wisłostradzie

fot. UM Warszawa

Święto Wojska Polskiego żołnierze po raz kolejny uczczą defiladą na stołecznej Wisłostradzie. Uroczystość poprzedzi próba generalna. Organizacja obu wydarzeń będzie wiązała się z dużymi zmianami w organizacji ruchu.

Próby i parada z okazji święta będą wymagały zamknięcia Wisłostrady – od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Połączenia z Wisłostradą nie będą miały: Trasa AK i most Grota-Roweckiego, aleja „Solidarności” i most Śląsko-Dąbrowski, a także most Poniatowskiego. Z ulicy Czerniakowskiej kierowcy pojadą tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski. Zamknięte zostaną także cztery przeprawy przez Wisłę. Utrudnienia będą dotyczyły także pieszych i rowerzystów.

Wybierający się na próbę defilady i same uroczystości powinni pamiętać, że 14 sierpnia na stadionie PGE Narodowym zostanie rozegrany mecz o Superpuchar UEFA. Jedna ze stref kibiców powstanie na bulwarach nad Wisłą przy moście Świętokrzyskim. Już 12 sierpnia zostanie zamknięte Wybrzeże Kościuszkowskie od Tamki do Jaracza.

Przygotowania przy fontannach

Jeszcze przed rozpoczęciem próby generalnej zostaną zbudowane trybuny i stanowiska dla mediów. Z tego powodu w poniedziałek, 5 sierpnia, został zamknięty prawy pas Wybrzeża Gdańskiego, w kierunku Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Boleść. Kierowcy ponownie przejadą tędy w niedzielę, 18 sierpnia.

Zamknięte są także chodnik i droga dla rowerów po stronie Multimedialnego Parku Fontann oraz przystanek autobusowy Sanguszki 01. 

Zmiana wart na placu Piłsudskiego

Obchody święta Wojska Polskiego w czwartek, 15 sierpnia, rozpocznie o godzinie 12:00 uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tego powodu od godziny 10:00 do 14:00 kierowcy nie przejadą przez plac Piłsudskiego oraz Królewską – pomiędzy placami Małachowskiego i Piłsudskiego. Wcześniej, bo już od godziny 6:00, nie będzie można zaparkować przy Królewskiej od placu Piłsudskiego do Marszałkowskiej. Autobusy linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 pojadą trasami objazdowymi. 

Próba i defilada na Wisłostradzie

W czasie transportu sprzętu i formowania parady zamknięty zostanie fragment Pułkowej, pomiędzy ulicą Wóycickiego a mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Tak będzie w sobotę, 10 sierpnia, w godzinach 16:00-19:30 oraz w środę, 14 sierpnia, w godzinach 18:00-21:30.

Pozostałe zmiany w ruchu zostaną wprowadzone dwa razy:

  • od soboty, 10 sierpnia, od godziny 16:00 do niedzieli, 11 sierpnia, do godziny 11:00,
  • od środy, 14 sierpnia, od godziny 18:00 do czwartku, 15 sierpnia, do godziny 18:00.

W tym czasie będą zamknięte ulice:

  • Wisłostrada (obie jezdnie) od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa od mostu Łazienkowskiego do ulicy Gagarina,
  • Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady,
  • Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się, a z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona),
  • Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Mostowa i Boleść od Freta do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Grodzka i Nowy Zjazd od alei „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim),
  • Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie (zakaz zatrzymywania się),
  • Dobra od ulicy Karowej do Lipowej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Jaracza (zakaz zatrzymywania się),
  • Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady,
  • Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Łazienkowska, Szwoleżerów, 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą.

Objazdy poprowadzą ulicami Modlińską i Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ulicy Marymonckiej. Dalej pojadą ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Zamknięte mosty

W czasie próby i samej defilady kierowcy nie przejadą mostem Świętokrzyskim. Dodatkowo na czas próbnego przelotu samolotów, w sobotę, 10 sierpnia, w godzinach 14:00-15:00 będą zamknięte mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski. Z uwagi na warunki pogodowe próba może zostać przełożona na niedzielę, 11 sierpnia. Oba mosty będą zamknięte w tych samych godzinach także 15 sierpnia.

Utrudnienia dla pieszych i rowerzystów

Utrudnienia czekają także pieszych i cyklistów. W czasie próby defilady i uroczystości ci ostatni nie będą mogli korzystać z dróg rowerowych wzdłuż Wisłostrady – na odcinku od ulicy Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zamknięte będą również przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ulicy Krasińskiego z Wisłostradą. Przejechać rowerem przez Wisłostradę nie będzie można też na wysokości ulic Wenedów, Ludnej i Łazienkowskiej.

Dodatkowo w sobotę w godzinach 14:00-15:00 oraz 15 sierpnia w godzinach 13:00-16:00 zostanie zamknięty most pieszo-rowerowy. Z kolei w niedzielę w godzinach 3:00-11:00 oraz w czwartek w godzinach 8:00-15:00 będzie nieodstępny dolny poziom mostu Gdańskiego. W czwartek w godzinach 13:00-16:00 zostanie zamknięty dla niezmotoryzowanych także most Śląsko-Dąbrowski.

Źródło: UM Warszawa.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.