Jak efektywnie rejestrować czas pracy?
Managerowie na co dzień muszą kontrolować, w jaki sposób pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe, czy nie spóźniają się do pracy oraz czy korzystają przepisowo z przysługujących im przerw. Zadania te są wymagają efektywnego rejestracji czasu pracy, który jest niemalże niemożliwy w przypadku, gdy manager przebywa poza firmą lub pracuje zdalnie. Rozwiązaniem okazuje się wdrożenie odpowiedniego systemu, który będzie pomagał w zarządzaniu zespołem, a jednocześnie jego obsługa nie sprawi większego problemu ani pracownikom, ani przełożonym. System rejestracji czasu pracy to inwestycja na wiele lat, która zaczyna przynosić realne korzyści już w kilka dni po zaimplementowaniu. Wystarczy tylko wybrać właściwy, wielofunkcyjny system, a następnie pokrótce przeszkolić pracowników z jego obsługi. Jest to o wiele bardziej efektywne rozwiązanie, niż prowadzenie papierowej ewidencji czasu pracy.
Dlaczego warto zainwestować w system rejestracji czasu pracy? 5 podstawowych korzyści
Międzynarodowe korporacje już od wielu lat pracują na systemach, które umożliwiają rejestrowanie czasu pracy zatrudnionych. Znacząco ułatwia to zarządzanie tak licznymi zespołami, których członkowie coraz częściej wykonują swoje obowiązki zdalnie. Niemniej jednak światowe rozwiązania można również zaimplementować w swojej firmie, mając na uwadze korzyści, jakie można dzięki nim osiągnąć. Elektroniczna ewidencja czasu pracy:
- Umożliwia nadzorowanie pracy całego zespołu z dowolnego miejsca,
- Ułatwia rozliczanie nadgodzin czy wykazanie nieobecności pracownika,
- Pozwala w łatwiejszy sposób obliczać wynagrodzenia,
- Pozwala uniknąć ewentualnych sporów z pracownikami w kwestii czasu pracy,
- Ułatwia tworzenie zestawień i raportów na potrzeby zarządcze.
Możliwość zdalnego nadzorowania czasu pracy podwładnych jest bardzo istotna w przypadku zarządzających, którzy często przebywają poza biurem – pracują w domu bądź wyjeżdżają służbowo. System rejestracji czasu pracy jest kompatybilny z programami kadrowo-płacowymi, dzięki czemu można bezpośrednio zaimportować potrzebne do obliczenia wynagrodzeń dane. Jego wdrożenie pozwala wychwycić ewentualne nadużycia ze strony pracowników, przy czym najpopularniejszym jest tak zwane „przyjacielskie odbijanie kart”. Zapis zdjęć osób rejestrujących czas pracy daje pewność co do tego, kto rzeczywiście pojawia się w firmie i wykonuje obowiązki zawodowe. Łatwość importowania danych z systemu to duże udogodnienie w kontekście tworzenia raportów czy analiz na potrzeby własne lub zarządu. Nie trzeba bowiem przepisywać konkretnych wartości, które znajdą się w arkuszu kalkulacyjnym automatycznie. Program rejestracji czasu pracy można wdrożyć w każdej firmie, bez względu na profil działalności czy ilość zatrudnionych osób. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli dotychczasowe sposoby ewidencjonowania czasu pracy się nie sprawdzają bądź korzystanie z nich przynosi wiele problemów.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY