Żydowski Instytut Historyczny przygotuje wystawę w Muzeum Treblinka

Naukowcy i naukowczynie związani z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma będą odpowiedzialni za przygotowanie wystawy stałej w Muzeum Treblinka – Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941 – 1944). 

W związku z budową nowego pawilonu ekspozycyjnego – Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) – Muzeum Treblinka zwróciło się do Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma z propozycją współpracy przy tworzeniu powstającej tam wystawy stałej. 

Współpraca tych dwóch instytucji jest możliwa dzięki porozumieniu, które w ostatnich dniach podpisali dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk oraz dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka. Zespołem odpowiedzialnym za opracowanie wystawy będzie kierował prof. Andrzej Żbikowski, kierownik Działu Naukowego ŻIH.

W ŻIH pracują Badaczki i Badacze, których działalność naukowa w sposób szczególny skupiona jest na Zagładzie. To najlepsi eksperci, którzy dysponują wiedzą, a także bezcennymi materiałami z naszych zbiorów. Ich zaangażowanie jest gwarancją, że nowa wystawa w Muzeum Treblinka będzie merytoryczna, oparta na autentycznych dokumentach i relacjach, a także poruszająca dla zwiedzających. Upowszechnianie wiedzy to bardzo ważny element naszej misji – mówi Dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. 

Nowy pawilon z wystawą stałą autorstwa ŻIH ma powstać do 2026 r., tuż obok istniejących zabudowań. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala, w której prezentowane będą rzeźby Samuela Willenberga, uczestnika buntu więźniów z 2 sierpnia 1943 r.  

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.