Rodzice nie szczepią dzieci. Problem ze szczepieniami w Polsce

fot. gov.pl

Trwa Europejski Tydzień Szczepień. W jego ramach eksperci podkreślają – jak ważne jest szczepienie dzieci. Zaznaczają też, że w Polsce poziom wyszczepialności znacznie się obniżył w ostatnich latach.

Lista szczepień obowiązkowych jest w Polsce uboższa od tych, które wprowadziły inne kraje europejskie.

Wybór obowiązkowych szczepień dla dzieci nie jest zbyt szeroki jak w innych krajach – tłumaczy w rozmowie z dziennikarką Radia Kolor Anną Bielecką – Małgorzata Morgiewicz, lekarz medycyny rodzinnej.

Poziom wyszczepialności w Polsce obniżył się znacznie w ostatnich latach. Efektem tego jest alarmujący wzrost zachorowań m.in. na Odrę w Europie. Także w Warszawie, bo niektórzy rodzice unikają szczepień.

Przez spadek wyszczepialności przeciwko odrze, zaczęły być zachorowania obserwowane w wielu krajach – dodaje Małgorzata Morgiewicz.

Od początku roku wykryto ponad sto przypadków odry. By odra się nie rozprzestrzeniała, zaszczepienie populacji powinno być większe niż 95 procent. Obecnie spadło poniżej 90 procent. Do Polski wraca też krztusiec, zachorowań odnotowano już ponad tysiąc tylko w tym roku, w ubiegłym roku było ich zaledwie 200.

W ramach kampanii Bye Bye HPV, rozpoczęła się wczoraj w Warszawie trzydniowa akcja bezpłatnych szczepień nastolatków i nastolatek przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia przeciwko HPV są refundowane w Polsce dopiero od czerwca 2023 roku i Polska jest ostatnim krajem w UE, który przystąpił do tego programu.

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego trwają już kilkanaście lat. Akcja szczepień w Europie Zachodniej rozpoczęła się w 2007–2008 roku, gdy wprowadziły je Francja, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie, potem także Czechy, Litwa i Łotwa.

Światowy Tydzień Szczepień, obchodzony w ostatnim tygodniu kwietnia, ma na celu podkreślenie zbiorowego działania potrzebnego do ochrony ludzi przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.