Jest sposób na wysokie ceny mieszkań. Czym są społeczne agencje najmu?

fot. Canva

Społeczne agencje najmu (SAN) mogą być lekiem na rosnące ceny nieruchomości w Polsce. Dziś nawet małe mieszkanie to wydatek rzędu pół miliona złotych. Mało kogo stać na taki zakup bez zadłużania się na kilkadziesiąt lat.

SAN to instytucje, działając we współpracy z gminami, oferują wynajem mieszkań gminnych oraz prywatnych dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów najmu na wolnym rynku, a jednocześnie nie kwalifikują się do przyznania im mieszkań socjalnych.

Pośrednik między właścicielem, a najemcą

Społeczna agencja najmu to podmiot, który może być stowarzyszeniem, fundacją, spółką gminną lub spółdzielnią socjalną, pełniący rolę pośrednika między właścicielami a najemcami. 

Na wolnym rynku nigdy nie wiadomo, czy najemca, który akurat zainteresował się mieszkaniem, jest godny zaufania. W przypadku społecznych agencji najmu ten problem nie zaprząta głowy właścicielowi nieruchomości. Tę stabilność właściciel musi jednak pogodzić z faktem, że w ramach SAN zarobi mniej niż wtedy, gdyby tradycyjnie wynajął mieszkanie.

W Polsce społeczne agencje najmu dopiero raczkują

Mimo że w Polsce na prawie 2,5 tys. gmin działa garstka takich spółdzielni, to widać ich rosnący potencjał, zwłaszcza w kontekście walki z wyludnianiem średnich miast.  

Na tle Europy, gdzie takie agencje funkcjonują już z powodzeniem w krajach takich jak Belgia, Francja czy Wielka Brytania, w Polsce SAN są stosunkowo nowym zjawiskiem. Wprawdzie przepisy umożliwiające ich tworzenie są obecne od kilku lat, to pierwsze takie agencje zaczęły powstawać dopiero niedawno w miastach takich jak Warszawa, Dąbrowa Górnicza czy Sopot.

Sytuacja nie sprzyjała

Niestety, rozwoju społecznych agencji najmu nie sprzyjała ostatnio sytuacja geopolityczna, a w szczególności wybuch wojny na Ukrainie. Zamiast rozwijać wynajem społeczny, gminy musiały bowiem skoncentrować się na pomocy humanitarnej.

Niemniej, już na niewielkiej próbie widać, że SAN mogą być skutecznym narzędziem wsparcia dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych w pozyskiwaniu mieszkań na wynajem.

W aktualnym scenariuszu gospodarczym, kiedy dostęp do mieszkań jest coraz większym wyzwaniem, SAN mogą odegrać kluczową rolę. Ich dalszy rozwój i większe wsparcie ze strony państwa mogą przyczynić się do ustabilizowania rynku nieruchomości.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.