Wydarzyło się coś ważnego?

Opera o Warszawie. Kultura na wielkiej scenie

fot. Urząd m st. Warszawy

Pierwsza opera o Warszawie zabrzmi w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy miasta po II wojnie światowej. Spektakl, finansowany ze środków m.st. Warszawy, będzie miał premierę 19 września 2025 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Autorem libretta jest Beniamin Bukowski, kompozytorem – Cezary Duchnowski, reżyserką będzie Barbara Wiśniewska, a muzykę wykona Sinfonia Varsovia pod batutą dyrygenta Bassema Akikiego.

Pomysł stworzenia opery o Warszawie i dla Warszawy na podstawie książki Grzegorza Piątka pojawił się jakiś czas temu. Przygotowania trwały dość długo, ale dziś możemy powiedzieć, że się udało. Premiera zaplanowana jest na 19 września 2025 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.  Kiedy zaczynaliśmy pracę nad tym projektem byliśmy w zupełnie innej sytuacji. Nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy z aktualności wojny i zniszczeń, jakie dokonuje. Dziś wojny są wokół nas, więc i temat odbudowy staje się bardzo ważny – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Opera na podstawie książki

Libretto opery na podstawie książki Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” napisał Beniamin Bukowski. Główną bohaterką opery jest Warszawa – zniszczona i odbudowywana, oglądana oczami dwóch kobiet: architektki Biura Odbudowy Stolicy i amerykańskiej dziennikarki.

Postacie wzorowane są na Helenie Syrkusowej, sekretarz generalnej Naczelnej Rady Odbudowy Warszawy oraz Anne Louise Strong, amerykańskiej reporterki, która zdawała relacje z początku odbudowy Polski.

Odbudowa Warszawy była procesem zarówno w sensie materialnym, jak i społecznym. Wymagała zrozumienia jak głęboką traumę, wynikającą z absolutnie skrajnego, piekielnego doświadczenia, można przekuć w materię nadziei, siłę przetrwania i pragnienie dobrego, mądrego życia. Właśnie z tego powodu, że Barbara Wiśniewska tak spojrzała na libretto wybraliśmy ją na reżyserkę tego spektaklu. Kilka osób przedstawiło nam swoje koncepcje, ale ta okazała się najbardziej kompletna, bardzo osobista i wynikająca z wielopokoleniowych doświadczeń rodzinnych – powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego.

Premiera

Opera przeznaczona jest do wykonania na wielkiej scenie przez dużą obsadę wykonawczą z udziałem elektroniki i projekcji audiowizualnych.

Wystawienie opery planowane jest w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, jednocześnie będzie też inauguracją 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.