Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła, że trwają intensywne prace nad wdrożeniem powszechnej opieki stomatologicznej dla uczniów. Opieka stomatologiczna była jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.
Program będzie realizowany inaczej niż przez umieszczenie gabinetu dentystycznego w każdej szkole, ponieważ to jest nierealne.
Dziś stan uzębienia polskich dzieci i młodzieży jest zły, a to m.in. przez to, że jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów jest zaniedbywanie leczenia zębów mlecznych. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników próchnicy w Europie i na świecie. Problem dotyczy również najmłodszych – ponad 40 proc. 3-latków ma ubytki próchnicowe.
Będzie bon
Nowy plan zakłada wprowadzenie bonów na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży oraz przeprowadzenie konkursów na opiekę stomatologiczną w grupach szkół na poziomie powiatowym. Jeden dentysta miałby pod opieką uczniów z kilku szkół.
Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że wyższe wyceny świadczeń w stomatologii dziecięcej zachęcą dentystów do udziału w konkursach i podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Trwają przygotowania
Minister Leszczyna zaznaczyła, że wprowadzenie bonu na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów Koalicji Obywatelskiej. Choć na razie udało się zwiększyć wycenę świadczeń w stomatologii dziecięcej, przygotowania do pełnej realizacji obietnicy trwają.
Przed wprowadzeniem odpowiednich ustaw i rozporządzeń konieczne jest przygotowanie rzeczywistości prawno-organizacyjnej.
Przeglądy od września
Od września br. mają ruszyć przeglądy uzębienia uczniów. Rodzice będą informowani o stanie zdrowia uzębienia swoich dzieci oraz o dostępnych opcjach leczenia.
Ministerstwo Zdrowia aktualnie szacuje koszty realizacji tego planu, licząc na to, że wyższe wyceny świadczeń przyciągną dentystów i umożliwią skuteczną realizację opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży.