Jawność wynagrodzeń w Polsce to nadal drażliwy temat

fot. Canva

Na polskim rynku pracy jawność wynagrodzeń pozostaje wciąż nieosiągalnym celem. Pomimo rosnącej świadomości na temat pensji, nadal istnieje znaczna rozbieżność między oczekiwaniami pracowników, a gotowością pracodawców do wprowadzania zmian w polityce płacowej.

Temat pensji cały czas jest skomplikowany, czy powinniśmy wiedzieć, ile zarabiamy na podobnych stanowiskach?

Temat tabu

Eksperci z Hays wskazują, że Polacy mają specyficzne podejście do kwestii wynagrodzeń. Często traktują to jako temat tabu. Pracownicy rzadko rozmawiają o swoich zarobkach w obawie przed negatywnymi konsekwencjami. Strach przed ujawnianiem poborów dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców, co utrudnia otwartą dyskusję na ten temat.

Z badania „Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji” przeprowadzonego w 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Pracuj.pl wynika, że 46 proc. respondentów dostrzega częstsze niż kilka lat temu podawanie w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Ponad 7 na 10 osób wskazuje, że oferty z podanymi zarobkami bardziej zachęcają do aplikowania. W największej mierze zgadzają się z tym przedstawiciele pokolenia Z (74 proc.). Większość kandydatów lepiej ocenia wizerunek pracodawcy, który stawia na transparentność płac.

Obawy pracodawców

Pracodawcy często obawiają się, że ujawnianie wynagrodzeń może skłonić pracowników do przechodzenia do konkurencji oferującej lepsze warunki finansowe. Jednak zdaniem specjalistów z Hays te obawy mogą być przesadzone. Jawność wynagrodzeń może przyspieszyć procesy rekrutacyjne i zwiększyć zaangażowanie pracowników. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie się do transparentności, w tym ustandaryzowanie siatki płac i przeprowadzenie wartościowania stanowisk.

Nadchodzą zmiany

Polska musi wdrożyć przepisy unijne dotyczące równości i jawności wynagrodzeń. Nowe regulacje mają na celu zmniejszenie nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami oraz zobowiązanie firm do udzielania informacji o pensjach. 

„Jeszcze tylko do 7 czerwca 2026 roku podanie widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę będzie leżało w gestii pracodawcy, podobnie jak wprowadzenie polityki jawności wynagrodzeń w firmie. Po tym terminie kwestie finansowe będą musiały być transparentne” – przypomina serwis Prawo.pl.

Przepisy będą wymagały interwencji w przypadku wystąpienia w firmie ponad 5-procentowej luki płacowej.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.