Szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków pod kontrolą

fot. Canva

W całej Polsce samorządy intensywnie kontrolują szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków. W przypadku niedopełnienia obowiązków właściciele nieruchomości mogą zostać ukarani surowymi grzywnami.

Nowe przepisy

Zmiany w Prawie wodnym, które weszły w życie w 2022 roku, nałożyły na samorządy obowiązek określenia liczby szamb i oczyszczalni w ich rejonie oraz sprawdzania, czy są one regularnie opróżniane. 

Urzędnicy gminni oraz strażnicy miejscy kontrolują, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi na odbiór nieczystości.

Generalnie samorządy skupiają się na 4 obszarach. Są to:

  • stan techniczny szamba,
  • regularność opróżniania,
  • umowy na wywóz nieczystości,
  • rachunki za wywóz ścieków.

Nieprzestrzeganie przepisów może skończyć się karą w wysokości nawet 5000 zł. Samorządy natomiast mogą zostać ukarane za brak ewidencji.

Zagrożenie dla środowiska

Świadome albo nieświadome (np. z powodu przeciekania szamba) niekontrolowane odprowadzanie ścieków do gruntu lub wód poważnie zagraża środowisku. Następstwa związane z użytkowaniem nieszczelnego szamba mają wielopoziomowy skutek: bakteriologiczny, toksykologiczny i prawny.  

Ścieki zawierają niebezpieczne substancje, mogące poważnie zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Konsekwencje są tym większe, im bliżej uszkodzonego zbiornika znajdują się cieki wodne oraz studnie.

Przedostawanie się ścieków poza zbiornik na szambo prowadzi do eutrofizacji zbiorników wodnych i do zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym, co źle wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt.

Kontrola musi być

Regularne kontrolowanie szamb i przydomowych oczyszczalni przeprowadzane przez samorządy ma zapobiec zanieczyszczeniom środowiska. 

Jak przypomniał portal Domiporta.pl, „każda gmina musi skontrolować wszystkie nieruchomości niepodłączone do sieci kanalizacyjnej. Są na to 2 lata od wejścia w życie przepisów”.

Niewłaściwe zarządzanie ściekami może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne i ekologiczne, dlatego samorządy powinny prowadzić cykliczne kontrole.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.