Wakacje rozpoczęte. Gdzie sprawdzić jakość wód?

fot. Canva

Serwis Kąpieliskowy to portal informacyjny dotyczący jakości wody w kąpieliskach w Polsce. Zawiera on mapę z wykazem wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin. Na portalu można znaleźć raporty o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, panujących na nim warunkach oraz klasyfikacji i profilu kąpieliska.

Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września, przy czym konkretne sezony dla poszczególnych kąpielisk mogą się różnić w ramach tych dat.

Kąpiel w towarzystwie sinic to nic miłego

Cyjanobakterie, znane również jako sinice, należą do najstarszych organizmów na Ziemi. Mogą osiedlać się w różnych ekosystemach, zarówno w wodach słodkich, jak i słonych, oraz na lądzie, np. w glebie czy na skałach. Wiele z nich ma zdolność przystosowania się do ekstremalnych warunków środowiskowych. Sinice mogą być jednokomórkowe, kolonijne lub wielokomórkowe i tworzyć maty na dnie zbiorników wodnych.

Zakwit wody to zjawisko zmiany jej zabarwienia spowodowane masowym namnażaniem się glonów. Zabarwienie kożuchów sinicowych bywa różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe lub czerwono-brązowe. Przyczyny zakwitów sinicowych obejmują:

  • możliwość wykorzystywania szerokiego spektrum światła,
  • zdolność wiązania azotu atmosferycznego,
  • obecność wakuol gazowych, które umożliwiają pływalność,
  • odporność na wyjadanie przez zooplankton,
  • produkcja toksyn, które hamują rozwój innych organizmów.

Czynniki środowiskowe sprzyjające zakwitom to m.in. temperatura wody powyżej 16–20°C, dostępność soli biogenicznych, słaby wiatr oraz brak opadów.

Wysypka, gorączka, bóle mięśni

Zakwity sinic mogą obniżać walory rekreacyjne kąpielisk oraz prowadzić do występowania nieprzyjemnych zapachów. Cyjanobakterie mogą produkować różne toksyny i powodować:

  • wysypkę,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • gorączkę,
  • bóle mięśni i stawów.

W przypadku silnego zatrucia może dojść do wewnętrznych krwotoków i niewydolności wątroby. Dlatego dla bezpieczeństwa należy unikać kontaktu z wodą o zmienionym kolorze i nieprzyjemnym zapachu oraz nie poić nią zwierząt. 

Aby nie zacząć wakacji od wymienionych wyżej przykrych dolegliwości, koniecznie sprawdź przed wejściem jakość wód. Szczegółowe informacje na temat jakości wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie https://sk.gis.gov.pl/

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.