Wydarzyło się coś ważnego?

Dziecięce hałasowanie na placach zabaw, w hotelach i restauracjach. Czy je akceptujemy?

fot. Canva

Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do głośnych zachowań dzieci w miejscach publicznych. Okazuje się, że akceptacja takich zachowań zależy w dużej mierze od kontekstu.

Polacy są skłonni tolerować hałaśliwe zachowania dzieci w miejscach przeznaczonych do zabawy, ale mają znacznie mniej cierpliwości dla hałasów w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Hałas na placach zabaw większości nie przeszkadza 

Większość Polaków (69 proc.) nie ma problemu z dziećmi hałasującymi na placach zabaw. W  miejscach przeznaczonych do zabawy, takich jak place zabaw, łąki czy skwery, ludzie są bardziej wyrozumiali i tolerancyjni wobec dziecięcych krzyków i hałasów.

Problemy pojawiają się, gdy głośne dzieci przebywają w zamkniętych przestrzeniach, takich jak restauracje, hotele czy środki komunikacji publicznej. 

Krzyki w restauracjach i hotelach

Tylko 30 proc. ankietowanych akceptuje hałas w restauracjach, podczas gdy 47 proc. uważa, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca. Podobnie jest w hotelach – 30 proc. osób akceptuje hałas, ale aż 47 proc. jest jemu przeciwnych.

Podróżowanie z głośnym dzieckiem w autobusie, tramwaju czy pociągu jest dla wielu nie do zaakceptowania. 40 proc. ankietowanych negatywnie ocenia takie zachowania, podczas gdy tylko 30 proc. jest w stanie je tolerować. 

Kobiety są bardziej wyrozumiałe

Kobiety są bardziej wyrozumiałe wobec hałaśliwych dzieci niż mężczyźni – 33 proc. kobiet akceptuje hałas w restauracjach w porównaniu do 26 proc. mężczyzn. 

Młodsze grupy wiekowe (25–34 oraz 35–44 lata) wykazują większą tolerancję, co wynika z faktu, że często same mają małe dzieci i rozumieją trudności związane z ich wychowaniem. Osoby powyżej 55. roku życia są znacznie mniej wyrozumiałe – 60 proc. z nich nie akceptuje hałasu w restauracjach, a połowa w hotelach.

Im starsze dziecko, tym większe wymagania stawia się przed nim w kwestii zachowania w przestrzeni publicznej. Społeczeństwo oczekuje, że starsze dzieci będą zachowywać się ciszej i bardziej odpowiedzialnie.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.