W środę Międzynarodowy Dzień Teatru, który został uchwalony w 1961 roku. Warszawska scena teatralna na ten dzień przygotowała sporo atrakcji.
Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę i inauguracji w Paryżu, Teatru Narodu – festiwalu, podczas którego spotykały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Skąd pomysł na takie święto? O tym reporterka Radia Kolor Anna Bielecka
Spektakle i nie tylko
Och-Teatr zaprasza na spektakl inspirowany scenariuszem filmowym Andrzeja Kondratiuka BIG BANG w reż. Piotra Ratajczaka, a Teatr Polonia na Zabawę Marka Modzelewskiego w reż. Izy Kuny oraz Shirley Valentine w reż. Macieja Wojtyszki.
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru TR Warszawa zaprasza na spektakl “2030”, który jest próbą uchwycenia miasta w procesie zmiany i sportretowania siebie samego i siebie nawzajem wewnątrz miasta. Po spektaklu odbędzie się spotkanie dot. przyszłości w teatrze i teatrze przyszłości – o tym, jaki może być i jaki chcemy, by był. Spotkanie po spektaklu poprowadzi Marek Zieliński, osoba aktorska grająca w „2030” i studiująca dramaturgię w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
Jerzy Trela – „Tak tu czuję”
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowy Stary Teatr w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy „Jerzy Trela – Tak to czuję”.
Wystawa stanowi portret sceniczny jednego z ciekawszych aktorów polskiego teatru, dla którego teatr był drugim domem. Początek wernisażu o godz. 17:00 w Galerii Instytutu Teatralnego. Wystawę otworzy dyrektor Instytutu – Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca. Wstęp wolny.
Teatralny wieczór z Grażyną Barszczewską
Domu Kultury „Rembertów” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wieczór z Artystą”.
Gościem dzisiejszego spotkania w ramach cyklu Wieczór z Artystą będzie Grażyna Barszczewska. Polska aktorka, filmowa teatralna, kabaretowa, znana także z występu w Teatrze Polskiego Radia. Występowała w Teatrze Ludowym w Nowej Chucie, na scenie Teatru Ateneum, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a od 1983 roku należy do zespołu Teatru Polskiego w Warszawie. Grała Ninę Ponimierską-Stolnikową, czy Wandę Janiszewską.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 na scenie widowiskowej Domu Kultury „Rembertów”.
Warsztaty teatralne w polsko-ukraińskiej pracowni artystycznej
Dziś odbędą się kolejne warsztaty teatralne „Teatr przy stole” w MAL-u przy Grójeckiej.
Warsztaty Teatr przy stole odbywają się w polsko-ukraińskiej pracowni artystycznej. Uczestnicy w każdą środę spotykają się przy wspólnym stole, aby wzajemnie się poznać, wymienić umiejętnościami i zainspirować. Teatralna Kuchnia oferuje ćwiczenia ze sztuk scenicznych, naukę aktorskich umiejętności, także tych przydatnych przed kamerą, tworzenie kostiumów i rekwizytów, pisanie dramatów czy śpiew.
Zajęcia prowadzi Tatiana Radowska-Kowalczuk, aktorka, reżyserka, prowadząca autorskie programy w ukraińskim radiu i telewizji kultura w Kijowie.
Zajęcia odbywają się w języku polskim i/lub ukraińskim w zależności od potrzeb uczestników. Warsztaty rozpoczną się o godz.18:00 w MAL-u przy Grójeckiej 109. Zapisy na stronie internetowej.
Maraton Teatralny na Bielanach
Bielański Ośrodek Kultury zaprasza na Maraton Teatralny. W programie spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych.
O 12 spektakl dla dzieci ze szkół podstawowych „Cyberprzestrzeń” w wykonaniu Teatru Bajaderka. Będzie to okazja, aby poznać dwie zaprzyjaźnione ze sobą chmury. Panna Och-chmurka jest duszą towarzystwa, uwielbia poznawać świat, podróżować oraz czytać ciekawe książki. Z kolei Pan Obłoczek jest zwolennikiem spędzania czasu przy komputerze i grania na konsoli.
O 18 spektakl dla dorosłych „Gatunek matka” w wykonaniu Teatru Scena Przyfabryczna. To przedstawienie ukazujące matkę w różnych okolicznościach życiowych, które mają wpływ na kształtowanie się jej charakteru i wrażliwości. Każda z postaci pobudza widza do refleksji. W każdej postaci można znaleźć coś, co wydaje się dotyczyć nas samych.