Gęsty, zdrowy i piękny. Czym się kierować przy wybieraniu narzędzia do cięcia żywopłotu?

fot. Canva

Narzędzia do cięcia żywopłotu pomogą w prawidłowej pielęgnacji zielonej ściany. Dzięki prawidłowemu przycięciu żywopłot będzie zdrowy i gęsty od góry do dołu.

Narzędziami do cięcia żywopłotów pracuje się zazwyczaj długo i intensywnie, dlatego ważne jest ich właściwe dobranie do potrzeb – zarówno do pracy, jaką mają wykonywać, jak i do wzrostu oraz umiejętności osoby, która będzie się nimi posługiwać. 

Kryteria wyboru

Podczas wyboru narzędzi do cięcia żywopłotów należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów:

  • Długość ostrza tnącego: nożyce z długimi ostrzami pracują szybciej, ale są mniej precyzyjne. W celu wycięcia skomplikowanych kształtów lepsze będą nożyce z krótkimi ostrzami.
  • Rodzaj zasilania: nożyce ręczne są dobre do małych żywopłotów. Mechaniczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe nadają się do większych prac.
  • Waga: lżejsze nożyce są wygodniejsze przy długotrwałym strzyżeniu.
  • Jakość ostrzy: lepsza stal i precyzyjne szlify zapewniają aptekarskie cięcie.
  • Wygoda: narzędzie powinno być dobrze wyważone, z miękkimi uchwytami.
  • Uniwersalność: teleskopowa długość rączek pozwala na strzyżenie żywopłotów różnej wielkości i dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Nożyce mogą być wyposażone w ostrza:

  • Jednostronne: mają dłuższe cięcie. Idealne do szerokich i płaskich żywopłotów.
  • Dwustronne: przeznaczone do precyzyjnych cięć, świetne przy żywopłotach o skomplikowanych kształtach.

Młode rośliny należy przyciąć na wysokości 20–30 cm, niezależnie od tego, czy w przyszłości żywopłot będzie specjalnie formowany.

Narzędzia ręczne

Ręczne nożyce do żywopłotu przypominają nożyczki, ale mają długie rączki, co zmniejsza wysiłek. Rączki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, stal, aluminium czy tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym. Wygodne antypoślizgowe rączki poprawiają komfort pracy i pewność chwytu. 

Narzędzia mechaniczne

Nożyce mechaniczne mają nowoczesne silniki, które ograniczają hałas, zanieczyszczenia i drgania, a także są wydajniejsze. Elementem tnącym jest listwa, wzdłuż której przesuwają się drobne zęby. Profesjonalne nożyce do żywopłotu mogą ważyć nawet ponad 7 kilogramów, jednak lepiej celować w lżejsze modele, którymi będzie łatwiej długo pracować.

Coraz popularniejsze stają się nożyce akumulatorowe, ponieważ są lekkie i dość długo pracują na jednym naładowaniu.

Ochrona przede wszystkim

Używaj okularów ochronnych, rękawic, długich spodni, długich rękawów i pełnych butów. Do wysokich żywopłotów używaj narzędzi na wysięgnikach, aby uniknąć niebezpiecznej pracy z drabiny. Przed odłożeniem upewnij się, że narzędzie jest wyłączone. Korzystaj wyłącznie z urządzeń ze sprawnym wyłącznikiem bezpieczeństwa.

Po każdym cięciu narzędzia należy oczyścić z soku roślinnego, najlepiej szmatką nasączoną olejem. Należy także usunąć zabrudzenia z filtru powietrza, żeber cylindra oraz elementów rozrusznika. Jeśli nożyce wyposażono w osłonę ostrza, warto ją nałożyć na czas przechowywania. Naostrzenie albo wymianę wyszczerbionych ostrzy warto powierzyć serwisantowi.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.