Wydarzyło się coś ważnego?

Komu przysługuje dłuższy urlop? Jak zmienia się pensja?

fot. Canva

Niektórzy pracownicy mogą liczyć na 10 dni urlopu więcej. Sprawdź, kto wypocznie dłużej niż standardowe 20 lub 26 dni.

Dodatkowy urlop to marzenie wielu pracowników. Jednak nie każdy ma do niego prawo.

Dodatkowy urlop tylko dla wybranych

Osoby z niepełnosprawnościami zatrudnione na umowę o pracę mają prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych, ale tylko pod warunkiem, że taka osoba ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak wyjaśniło Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, „każda osoba niepełnosprawna, która legitymuje się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych, pod warunkiem że przepracuje rok od dnia zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności”.

Pracownik posiadający lekki stopień niepełnosprawności może pracować 8 godzin na dobę, natomiast osoba z umiarkowanym albo znacznym stopniem niepełnosprawności o godzinę krócej.

Trzytygodniowy turnus

Pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowych 21 dni płatnego urlopu na turnus rehabilitacyjny. Również dotyczy to osób z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Wystarczy uzyskać od lekarza wniosek o skierowanie na taki turnus i o swoich planach poinformować pracodawcy w takim terminie, który pozwoli mu swobodnie zapewnić normalny tok pracy podczas nieobecności pracownika.

Podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy na rzecz uczestnictwa w turnusie jest dokument wystawiony przez organizatora.

Można zwolnić się na badania

Pracownik z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym, uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.

Mimo niewykonywania pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego na zasadzie ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.