Wydarzyło się coś ważnego?

Mały ptak, wielka wyprawa. Nurogęsi zmierzają do Wisły

fot. Ula Frydrych

W kwietniu każdego roku mieszkańcy Warszawy mogą obserwować niecodzienne zjawisko – wyprawę nurogęsi wraz z młodymi z Łazienek Królewskich w stronę Wisły. To nie tylko spektakl natury, ale także trudna podróż, która wymaga wsparcia społeczności i służb.

Mówi Radiu Kolor Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni

Nurogęsi, ptaki zaliczane do gatunków rzadkich w Polsce, od lat przemierzają tę trasę, stawiając czoła licznych niebezpieczeństwom. Tegoroczna wyprawa również nie obyła się bez trudności. Zgodnie z informacją przekazaną przez Karolinę Kwiecień-Łukaszewską, rzeczniczkę Zarządu Zieleni Warszawy, nurogęsi można było spotkać w parku Agrykola oraz w okolicach Kanału Piaseczyńskiego, ulic Myśliwieckiej i Czerniakowskiej.

Od bezpieczeństwem ptaków podczas podróży zajmuje się Zarząd Zieleni Warszawy. Akcja wsparcia, której celem jest umożliwienie nurogęsiom bezpiecznego pokonania trasy, angażuje zarówno urzędników, służby, jak i mieszkańców. W niedzielę, około godziny 14:00, zabezpieczono przejście dla mamy nurogęsi i jej 14 nurogęsiątek, którzy wcześniej pokonali przepust pod ulicą Myśliwiecką. Działania obejmują także obniżenie poziomu wody w Kanale Piaseczyńskim oraz udostępnienie platformy pływającej z roślinnością, na której ptaki mogą odpocząć.

Wolontariusze, w tym pracownicy zarządu zieleni, regularnie monitorują trasę nurogęsi, powiadamiając odpowiednie służby i w razie potrzeby zatrzymując ruch drogowy, aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie ptaków przez jezdnię. Apelują zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i spacerowiczów o ostrożność i zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie płoszyć ptaków.

Nurogęsi, objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Choć zamieszkują głównie Łazienki Królewskie i okolice, ich naturalne środowisko to koryto rzeki. Matki nurogęsi, po wykluciu piskląt, prowadzą je do Wisły, transportując na swoim grzbiecie i chroniąc przed niebezpieczeństwami. W stawach Łazienek Królewskich brakuje ryb, głównego źródła pożywienia dla nurogęsi, co sprawia, że ta podróż staje się niezbędna dla ich przetrwania.

Zarząd zieleni apeluje – jeśli zobaczycie nurogęś z małymi:

✔ zatrzymajcie się i nie zbliżajcie się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 m)

✔ trzymajcie psy na smyczy

✔ zachowajcie ciszę i spokój

✔ nie próbujcie samicy z małymi zaganiać z powrotem do parku

✔ nie przeganiajcie ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę

✔ nie karmcie rodziny nurogęsi

✔ postarajcie się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce

✔ obserwujcie wrony, mogą chcieć porwać pisklę, które oddaliło się od matki

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.