W Dzień Matki, 26 maja wystartowała ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Ciałozmienna”. Jej celem jest przełamywanie tabu wokół zmian, jakie zachodzą w kobiecym ciele po ciąży. Twórcy inicjatywy chcą dotrzeć do kobiet z ważnym przesłaniem.
Kampania ma charakter długofalowy – w każdej edycji poruszany będzie inny temat związany z ciałem kobiety po ciąży. W planach są m.in. zagadnienia dotyczące metabolizmu, seksualności, problemów z nietrzymaniem moczu, blizn po cesarskim cięciu, odżywiania, aktywności fizycznej oraz profilaktyki onkologicznej.
Całość ma za zadanie przypominać kobietom, aby nie odkładały swojego ciała na później, i ma na celu budować ich pewność siebie po ciąży. Rozmawialiśmy w tym temacie z ekspertkami podczas spotkania inaugurującego kampanię:
Ponad 3/4 kobiet wstydzi się zmian w swoim ciele
Na potrzeby kampanii przeprowadzono badanie opinii wśród 500 mam dzieci do 5. roku życia. Wyniki są jednoznaczne:
- 97% kobiet zauważa u siebie zmiany fizyczne lub emocjonalne po porodzie,
- 54% nigdy nie rozmawiało o nich z nikim,
- 78% odczuwało wstyd, żal lub frustrację z powodu wyglądu swojego ciała,
- 31% kobiet nie akceptuje obecnie swojego ciała.
Jak przekonuje Małgorzata Buba, położna i ekspertka kampanii, te dane wcale nie są zaskakujące:
– Te dane są poruszające, ale niestety niezaskakujące. Od lat pracuję z kobietami po porodzie i widzę, jak bardzo brakuje im przestrzeni, by powiedzieć: „Nie czuję się dobrze. Nie wiem, czy to normalne. Nie wiem, gdzie szukać pomocy – tłumaczy Buba.
Edukacja w internecie i nie tylko
Działania informacyjne kampanii będą obecne również w przestrzeni publicznej. W tym tygodniu spoty kampanii wyświetlane będą na ekranach Screen Network w Warszawie. Zaplanowano również edukacyjne podcasty, współpracę z influencerami i instytucjami oraz aktywność w mediach społecznościowych.
Z okazji dzisiejszego Dnia Matki opowiadamy Wam porady prosto od ekspertek biorących udział w kampanii:
W ramach działań uruchomiono stronę internetową www.cialozmienna.pl, gdzie kobiety mogą znaleźć rzetelne informacje przygotowane przez specjalistki: położne, fizjoterapeutki, dietetyczki i psycholożki. Dostępne są tam porady ekspertów, materiały wideo i treści edukacyjne.


