Nowa władza planuje usunąć HiT ze szkół i zastąpić go nowym przedmiotem. Wiadomo, co nim będzie.
„Historia i teraźniejszość” (HiT) to przedmiot wprowadzony do szkół ponadpodstawowych przez rząd PiS i ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka. Od początku wywołał on wiele kontrowersji, głównie za sprawą jednego z zatwierdzonych podręczników. Podręcznik napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego wywołał burzę, m.in. ze względu na fragment o dzieciach poczętych metodą in vitro.
HiT zastąpi edukacja obywatelska
Edukacja obywatelska ma zastąpić HiT od 1 września 2025 roku.
– „Zrealizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy. Następny rocznik, który rozpocznie naukę w szkole ponadpodstawowej, HiT-u mieć już nie będzie” – zapowiedziała Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji.
Nowy przedmiot w szkołach
Resort edukacji intensywnie pracuje nad wprowadzeniem edukacji obywatelskiej. Nowacka powołała zespół ekspercki do przygotowania projektu podstawy programowej nowego przedmiotu. W jego skład wchodzą nauczyciele wiedzy o społeczeństwie i historii, pracownicy naukowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją obywatelską oraz przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Nowy przedmiot ma opierać się na triadzie: wiedza, umiejętności, kompetencje. Edukacja obywatelska ma być przedmiotem praktycznym, obejmującym cztery komponenty:
- kwestie regionalne i zrozumienie, jak działa samorząd,
- funkcjonowanie państwa i jego instytucji,
- wiedza o Unii Europejskiej,
- problemy globalne w kontekście polityki klimatycznej i migracyjnej.
Będą zwolnienia?
Jednak wprowadzenie nowego przedmiotu budzi również obawy. Projekt przepisów wprowadzających edukację obywatelską zakłada, że wielu nauczycieli może stracić pracę.
Z powodu likwidacji HiT-u oraz zmniejszonej liczebności rocznika młodzieży rozpoczynającego naukę w szkołach średnich w roku szkolnym 2024/2025, część nauczycieli będzie musiała się liczyć z zwolnieniami. Chodzi w sumie o około 10 tys. osób.