Argumentem za jest na pewno lepsza widoczność w pasach drogowych, czy łatwiejszy dostęp do terenów rekreacyjnych, np w parkach.
Zwolenników jak i przeciwników koszenia jest wielu. Koszenie poprawia widoczność, niekoszenie natomiast poprawia bioróżnorodność, pomaga magazynować wodę, pomaga przeżyć owadom zapylaczom.
Kiedy w Warszawie kosi się trawę?
Jest dużo składowych, zależy to też od pogody – tłumaczy Kamila Nowocin z Zarządu Zieleni Warszawy.
Zarząd Zieleni nie ma bezpośredniej kontroli nad spółdzielniami i innymi właścicielami terenów zielonych, ale stara się edukować i wydawać zalecenia w tym temacie.
W Warszawie znajduje się 20 tysięcy hektarów zieleni, połowa z nich to pasy drogowe. Koszenie takiego terenu zajmuje klikanaście dni. Przeciwnicy koszenia mówią o suszy, a zwolennicy o bezpieczeństwie i estetyce.
Co jest ważniejsze dla mieszkańców?
Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza, zwiększenie komfortu alergików – wylicza korzyści z nie koszenia radna dzielnicy Żoliborz Barbara Jędrzejczyk z Miasto Jest Nasze.
Radna zaznacza, że w kwestii koszenia wiele się w Warszawie zmieniło. Zarząd Zieleni ograniczył liczbę koszeń z 5 do 3, a obecnie rozpoczęte drugie koszenie zostanie przerwane, ze względu na skrócenie się okna pogodowego.
Susza i upały nasuwają pytanie kosić trawę czy nie kosić trawy?
Z mieszkańcami na ten temat rozmawiała nasza dziennikarka. Zdania są podzielone.
Warto pamiętać, że jeśli nie mamy jak podlewać swojego trawnika albo chcemy oszczędzać wodę lepiej zrobić z niego łąkę kwietną.