Wiedza finansowa Polaków pozostawia wiele do życzenia. Nie znamy podstaw

fot. Canva

Polacy często przeceniają swoją wiedzę finansową, co widać po wynikach badań przeprowadzonych przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Chociaż wiele osób twierdzi, że dobrze radzi sobie z zarządzaniem swoimi finansami, rzeczywistość pokazuje, że brakuje im podstawowej wiedzy na temat inflacji czy procentu składanego. Co więcej, niektórzy mają problem z rozróżnieniem pojęć dłużnik i wierzyciel.

Z inflacją nam nie po drodze

Zaskakujące jest, jak wielu Polaków błędnie rozumie inflację. Przykładowo, gdy zapytano: „Jeżeli inflacja w marcu wynosiła 10 proc., a w kwietniu 9 proc., to znaczy, że…”, niemal 60 proc. respondentów uznało, że spadek inflacji oznacza spadek cen. Tylko co czwarty badany wiedział, że ceny nie tyle spadły co rosły wolniej niż w poprzednim miesiącu. To pokazuje, jak skomplikowane są dla wielu podstawowe pojęcia ekonomiczne, mimo dużego wpływu tych terminów na życie codzienne.

Wielu Polaków nie wie też, kim jest wierzyciel. Połowa ankietowanych potrafiła poprawnie zdefiniować wierzyciela jako osobę lub instytucję udzielającą pożyczki. Niemniej, 28 proc. myliło wierzyciela z dłużnikiem, a 10 proc. sądziło, że wierzyciel to ktoś zajmujący się windykacją należności. 

Z tym też jest problem

Procent składany to kolejny temat, który nagminnie sprawia trudność. Większość ankietowanych nie potrafiła poprawnie obliczyć, ile wynosi zadłużenie po dwóch latach, jeśli odsetki za zwłokę w spłacie kredytu wynoszą 10 proc. w stosunku rocznym, a kwota wyjściowa to 1000 zł. 

Na szczęście większość wie, czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). 68 proc. badanych wiedziało, że RRSO obejmuje całkowity koszt kredytu lub pożyczki, w tym oprocentowanie, opłaty i prowizje. Ten wynik jest pozytywnym zaskoczeniem, szczególnie w kontekście walki z lichwą i wysokimi kosztami chwilówek.

Przeceniamy swoje umiejętności

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, zauważył, że chociaż Polacy często oceniają swoją wiedzę finansową jako średnią lub wysoką, to rzeczywistość szybko  weryfikuje to na ich niekorzyść. 

Trzeba robić wszystko, by temu zapobiec. Edukacja finansowa jest bowiem kluczowa, aby Polacy mogli lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi i nie podejmować pochopnych, często bardzo niekorzystnych decyzji finansowych.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.