Wiemy, co z zapasami gazu. Kontrolę nad nimi przejmie jeden podmiot

fot. Canva

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło prace nad nowelizacją przepisów dotyczących tworzenia strategicznych rezerw gazu w Polsce.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na to, że obecne przepisy są dyskryminacyjne i zakłócają konkurencję na rynku gazu poprzez nakładanie nieuzasadnionych obciążeń na przedsiębiorstwa. 

Bruksela uznała, że dodatkowe obciążenia na uczestnikach rynku magazynujących gaz poza Polską utrudniają funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz zagrażają bezpieczeństwu dostaw gazu.

Poprawa bezpieczeństwa energetycznego

W obliczu powtarzających się rosyjskich szantaży gazowych Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, które zadbały o poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z kluczowych elementów tej strategii są strategiczne zapasy gazu. 

Aktualnie istnieje konieczność dostosowania prawa do wymogów Unii Europejskiej w celu uniknięcia ryzyka zakłóceń konkurencji oraz zapewnienia sprawiedliwych warunków dla wszystkich graczy na rynku gazu.

Nadzór nad rezerwami

Resort klimatu rozpoczął prace nad ustawą, która przekazuje nadzór nad całymi polskimi strategicznymi zapasami gazu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dotychczasowy nadzór był rozdrobniony, co komplikowało magazynowanie i kontrolę.

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, tłumaczy: „To dostosowanie do prawa unijnego. Będzie łatwiej, jeśli chodzi o nadzór nad magazynowaniem i kontrolę. To nowe obowiązki dla Agencji, ale poradzimy sobie”.

Zapas gazu na zimę

Po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła obowiązkowe magazynowanie gazu przed każdym sezonem grzewczym, przy okazji ustanawiając wymóg wypełnienia magazynów w 90 proc. do końca października. Podsumowanie ostatniego sezonu wypadło pozytywnie. Polska, według resortu klimatu, jest w dobrej sytuacji. 

Miłosz Motyka poinformował: „Zapasy gazu wystarczą na 3 miesiące, ale są cały czas rozbudowywane. Procedura przejęcia Gaz Storage przez Gaz System jest w toku”.

Nowe przepisy mają na celu rozwinąć konkurencję i zmniejszyć bariery wejścia na krajowy rynek gazu, co powinno wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.