Wraca temat rakotwórczości talku. Lepiej zachować ostrożność!

fot. Canva

Światowa Organizacja Zdrowia bada wpływ sproszkowanego talku mineralnego na zdrowie. Przy okazji analizuje potencjalne zagrożenia związane z obecnością azbestu w talku.

Czym jest talk?

Talk to uwodniony krzemian magnezu, miękki minerał występujący naturalnie, szeroko stosowany w różnych produktach, takich jak żywność (np. gumy do żucia), leki, kosmetyki oraz w przemyśle. Jego zdolność do pochłaniania wilgoci (np. potu) i substancji tłuszczowych sprawia, że pozostawia na skórze odczucie suchości, świeżości, gładkości i miękkości.

W kosmetologii jest ceniony za właściwości zmniejszające tarcie, ogranicza efekt błyszczenia skóry spowodowany wydzielaniem sebum. Jest składnikiem wielu produktów do makijażu oraz zasypek dla dzieci i dorosłych. Talk kosmetyczny różni się od talku technicznego – pochodzi on ze specjalnie selekcjonowanych warstw geologicznych o wysokiej czystości. Jednak i w nim od czasu do czasu mogą trafić się nieoczekiwane substancje. 

Prawdopodobnie rakotwórczy

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała sproszkowany talk jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi” (grupa 2A). Ta decyzja opiera się na dowodach epidemiologicznych, które sugerują związek między stosowaniem talku a zwiększonym ryzykiem raka jajnika.

Raport IARC wskazuje, że chociaż talk może zawierać śladowe ilości azbestu, ryzyko związane z jego stosowaniem wymaga dalszych badań. Kontrowersje wokół wstępnych wyników już przyciągnęły uwagę opinii publicznej oraz organizacji konsumenckich, które domagają się większej przejrzystości i bezpieczeństwa produktów.

Problemy z oczyszczaniem

Talk naturalnie występuje w złożach często zawierających azbest. Usunięcie azbestu z talku jest skomplikowane. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) potwierdza, że oczyszczenie talku z azbestu jest niezwykle trudne i niestety stwarza ryzyko dla konsumentów.

Ze względu na niejasności dotyczące związku między stosowaniem talku a ryzykiem rozwoju raka American Cancer Society zaleca konsumentom maksymalną ostrożność. Do czasu wyjaśnienia sprawy osoby zaniepokojone potencjalnymi zagrożeniami powinny ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z produktów zawierających talk.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.