Jest to efekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych, opublikowanej w Dzienniku Ustaw.
Nowe przepisy są częścią pakietu „Bezpieczna, świadoma ja”, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz świadomości kobiet w ciąży. Koniec z ograniczeniami wiekowymi!
To projekt, który ma sprawić, że kobiety w każdym wieku będą czuły się bezpiecznie w kwestii ochrony ich zdrowia – zapowiedziała Izabela Leszczyna, minister zdrowia.
Bez ograniczeń
Dotychczas badania prenatalne były dostępne jedynie dla kobiet powyżej 35 roku życia. Nowe rozporządzenie znosi te ograniczenia, co oznacza, że każda kobieta w ciąży, niezależnie od wieku, będzie miała prawo do skorzystania z nich.
Jest to ważny krok w kierunku równouprawnienia i zwiększenia dostępności opieki zdrowotnej dla ciężarnych.
Ważne terminy
Rozporządzenie precyzuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:
- Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży: poradnictwo i badania biochemiczne.
- Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży: poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży przeliczone w tygodniach.
Diagnostyka i leczenie
Badania prenatalne umożliwiają wczesne wykrycie wad płodu oraz diagnostykę we wczesnym okresie ciąży, co pozwala na podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. W przypadkach wymagających poradnictwa genetycznego oraz pobrania materiału płodowego (amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza), potrzebne jest skierowanie z opisem nieprawidłowości i wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania.
Dzięki tym zmianom dostęp do badań prenatalnych zwiększy się dla ponad 210 tys. kobiet, co jest zgodne z danymi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.