Jak stwierdził Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE, w polskim systemie ochrony zdrowia trzeba uwzględnić perspektywy młodych pacjentów.
Dlatego Fundacja GrowSPACE zaprezentowała Pakiet Młodego Pacjenta/ki, skoncentrowany na zdrowiu w trzech sektorach.
Trzy obszary
Pakiet Młodego Pacjenta/ki składa się z trzech podstawowych obszarów tematycznych. To:
- zdrowie psychiczne,
- prawa reprodukcyjne,
- opieka pediatryczna.
To proponuje fundacja
Fundacja proponuje, aby młodzi pacjenci, od 15 roku życia, mogli samodzielnie korzystać z konsultacji psychologów, terapeutów i psychiatrów dziecięcych.
W zakresie praw reprodukcyjnych fundacja opowiada się za możliwością samodzielnego korzystania z opieki ginekologicznej przez 15-latki w celu zachowania takich wizyt w poufności i zapewnienia większego dostępu do antykoncepcji.
Co do trzeciego punktu, GrowSPACE uważa, że 15-letni pacjent powinien móc samodzielnie zgłaszać się do pediatry z prostymi dolegliwościami.
Chcą obniżyć kryterium wiekowe
Dodatkowo fundacja zaproponowała obniżenie wieku zgody kumulatywnej na udzielenie świadczenia zdrowotnego do przedziału wiekowego 13–15 lat. To pozwoliłoby młodym pacjentom pozostającym pod nadzorem rodzica i specjalisty na większą autonomię.
Dzisiaj zgodę na udzielanie świadczeń zdrowotnych małoletniemu co do zasady wyraża jego przedstawiciel ustawowy. Jednak dodatkowo małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do samodzielnego wyrażenia zgody. To tzw. zgoda kumulatywna, czyli wyrażona zarówno przez przedstawiciela ustawowego, jak i małoletniego pacjenta.
Będą rozmowy
Wdrożenie Pakietu Młodego Pacjenta/ki wymaga zmian w kilku ustawach, w tym w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Dominik Kuc zapowiedział, że założenia pakietu będą omawiane z Ministerstwem Zdrowia, Rzecznikiem Praw Pacjenta i organizacjami pacjenckimi.
Fundacja GrowSPACE przekonuje, że dąży do poprawy jakości opieki zdrowotnej dla młodych ludzi poprzez zapewnienie im większego poczucia sprawczości.