Pacjent umówiony na wizytę nie przychodzi, a lekarz czeka. W tym czasie mógłby przyjąć innego pacjenta, gdyby tylko ten pierwszy odwołał wizytę.
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) od lat apeluje do pacjentów o odwoływanie wizyt w szpitalach i przychodniach, jeśli ci wiedzą, że nie będą mogli pojawić się u lekarza.
Wystarczy zadzwonić
Regularnie ujawniane przez NFZ dane dotyczące nieodwołanych wizyt są szokujące. W 2023 roku aż 1,3 miliona wizyt nie doszło do skutku. Ta liczba robi wrażenie nawet na osobach, które rzadko korzystają z opieki zdrowotnej.
Czasami potrzeba tak niewiele, aby tak wiele zmienić. I to jest jeden z takich przypadków. Wbrew pozorom kolejki dość łatwo można by przynajmniej częściowo rozładować. Wystarczy zadzwonić.
Gdy pacjent wie, że nie będzie mógł pojawić się na umówionej wizycie, powinien zadzwonić i poinformować o tym rejestrację. W ten sposób zwolni miejsce dla innych potrzebujących. Niestety nadal nie wszyscy biorą sobie to do serca.
Najwięcej nieodwołanych wizyt dotyczy wizyt u ortopedów, kardiologów, fizjoterapeutów, dentystów i onkologów.
Warto pomyśleć
– To jest temat, o którym wciąż należy mówić. Jeśli nie idziemy do lekarza, odwołujemy wizytę. Najlepiej bez zbędnej zwłoki – mówi w rozmowie z serwisem rynekzdrowia.pl Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Konieczna jest zmiana systemu, a pacjenci muszą dokonać „pewnego społecznego rachunku sumienia”.
Często pacjenci tłumaczą się, że nie odwołali wizyty, bo o niej zapomnieli, ponieważ była zaplanowana na kilka miesięcy wcześniej. Niestety w wielu przypadkach to jedynie kiepski wykręt, którym za wszelką cenę próbujemy usprawiedliwić swoją społeczną nieuczciwość.
Wkrótce ruszy e-rejestracja
1 czerwca w Polsce pilotażowo zostanie uruchomiony system e-rejestracji. Na razie tylko do kardiologa, na cytologię i mammografię. System posłuży zamawianiu wizyt oraz – uwaga! – ich odwoływaniu.
Tylko odpowiedzialne podejście pacjentów jest w stanie znacznie poprawić sytuację w służbie zdrowia. Zmniejszenie liczby nieodwołanych wizyt skróci kolejki i pozwoli lepiej zagospodarować czas specjalistów.