Planem wprowadzanych zmian jest osiągnięcie korzyści dla pacjenta poprzez dopasowanie systemu lecznictwa szpitalnego do struktury demograficznej i rzeczywistych potrzeb zdrowotnych ludności.
W planach znalazły się m.in. koncentracja świadczeń i profilowanie szpitali.
Planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej to III kwartał br. Za jego przygotowanie odpowiada wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.
Chcą wzmocnić system
Ministerstwo Zdrowia przyznało, że reforma systemu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w szpitalach, przeprowadzona w 2017 roku, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Nadal widać nieefektywne wykorzystywanie zasobów kadrowych oraz sprzętowo-infrastrukturalnych i dublowanie świadczeń.
Projekt przewiduje szereg zmian mających na celu wzmocnienie systemu szpitalnego, m.in. przez reformę struktury oraz zasad kwalifikacji do sieci szpitali, koncentrację świadczeń oraz profilowanie placówek. Konsolidacja zasobów i racjonalizacja kosztów po stronie podmiotów leczniczych powinna wzmocnić system szpitalny.
Planowane reformy
Oto telegraficzny skrót reform zapowiedzianych przez rząd.
- Konsolidacja zasobów i racjonalizacja kosztów w podmiotach leczniczych.
- Wprowadzenie mechanizmów stymulujących integrację i koordynację świadczeń szpitalnych.
- Możliwość tworzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego.
- Uszczegółowienie regulacji dotyczących tworzenia oraz zatwierdzania programów naprawczych dla zakładów opieki zdrowotnej ze stratą netto.
Zmiany proponowane w zakresie zasad kwalifikacji do tzw. sieci szpitali nie będą miały wpływu na funkcjonowanie w tym systemie szpitali aktualnie w nim działających, których okres kwalifikacji upływa 30 czerwca 2027 roku.