Muszą mieć głos. Uczniowie będą mieli rzecznika? [SONDA]

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w warszawskim Ratuszu, Barbara Nowacka, ministra edukacji, ogłosiła plany dotyczące ustanowienia ustawy o rzeczniku praw uczniowskich. Projekt tej ustawy będzie oparty na doświadczeniach zdobytych w Warszawie, gdzie podobne rozwiązania odniosły sukces.

Powołany zespół będzie odpowiedzialny za opracowanie szczegółowej koncepcji ustawy oraz wypracowanie jej treści. Inspiracją dla tego projektu jest funkcjonowanie rzecznika praw uczniowskich w stolicy, gdzie jego obecność przyczyniła się do poprawy warunków edukacyjnych oraz ochrony praw uczniów.

O to, czy potrzebny jest ogólnopolski rzecznik praw uczniów spytaliśmy głównych zainteresowanych – warszawskich licealistów. Reporterka Radia Kolor, Anna Bielecka, wybrała się na ulice miasta i pytała: co sądzisz o tym pomyśle? Czy uważasz, że to konieczne?

Posłuchaj sondy Radia Kolor

Uważam, że to jest potrzebne – zaczyna jeden z nich – żeby uczeń mógł się czuć bezpiecznie, żeby mieć się do kogo zwrócić w gorszych sytuacjach, bo w szkołach jednak bywa różnie.

Druga pytana odpowiada bez wahania – zdecydowanie potrzebna instytucja. Ja sama, kiedy chodziłam do publicznego liceum w Warszawie, to spotykałam się z mobbingiem ze strony nauczycieli i skończyło się na tym, że musiałam zmienić szkołę w klasie maturalnej. (…) Były ataki paniki, bo uczniowie po prostu byli zastraszani.

Głównym celem Rzecznika jest informowanie uczniów, uczennic i ich rodziców o przysługujących im prawach oraz reagowanie w przypadku ich naruszenia. Dzięki temu, dzieci i młodzież mogą czuć się bezpieczniej i pewniej, wiedząc, że istnieje instytucja, która stoi na ich straży.

Rzecznik działa też na rzecz równości i demokracji w szkołach, prowadząc projekty edukacyjne oraz angażując się w różnorodne inicjatywy mające na celu promowanie szacunku, tolerancji i współpracy wśród uczniów i uczennic.


Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie i okolicach?

Napisz do nas!

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.